piątek, 2 marca 2012

Oswajanie szczurka

Każdy szczur jest inny i ciężko jest opracować metodę oswajania dobrą dla wszystkich osobników. Jednak warto spróbować, dlatego piszę ten post.
Na początku powiem w jaki sposób nie oswajać szczurka :
  •  "na jedzenie" : 
Oczywiście nagradzać szczura możemy, to nawet wskazane. Jednak nie wolno dawać szczurkowi jedzenia bez powodu. Myślimy wtedy, że w ten sposób zwierzę nas polubi. Mylimy się ! Po pierwsze szczurek kojarzy nas ze smakołykami przez to może gryźć właściciela w poszukiwaniu jedzenia. Wtedy narzekamy, że szczurek jest agresywny wobec ludzi, a on po prostu działa tak jak go nauczyliśmy. Po drugie w naturze szczury się nie dzielą wręcz odwrotnie. Jednak kiedy my dajemy mu smakołyk, on odbiera nas za słabego osobnika w stadzie, przez co nas nie szanuje i nie podporządkowuje się.
  • "na siłę" :
Tu nie będę się aż tak rozpisywać, bo uważam, że sprawa jest prosta. "Co nagle to po diable" tym razem całkowicie zgadzam się tym przysłowiem. Jeśli będziemy na siłę wyciągać szczurka z klatki i brać na ręce nie zaufa on nam. Będzie się po prostu bać. Kiedy szczur będzie miał ochotę na zabawę i głaskanie sam wejdzie na ręce. UWAGA ! Na wielu stronach pisze, że metoda "na siłę" jest dopuszczalna. Jako zaletę podają szybkość oswajania. To nie prawda ! Szczur żyje w ciągłym stresie i może stać się osowiały lub agresywny.

Teraz czas na, moim zdaniem, najlepszą metodę - "nic na siłę, po dobroci" :
Oswajanie należy zacząć od razu po zakupie szczurka. Zazwyczaj po powrocie do domu zostawiamy zwierzątko w klatce, żeby ochłonęło. Ze szczurami jest zupełnie inaczej. Trzeba z nim usiąść na spokojnie i zacząć go do siebie przyzwyczajać. Pozwolić mu po sobie swobodnie chodzić i wchodzić po bluzę itp. Potem jest już tylko łatwiej, z każdym dniem. Jeśli wymyśliliśmy już imię zwierzakowi zacznijmy go niego uczyć. Najłatwiejszą metodą jest pokazanie szczurkowi smakołyka i wołanie go po imieniu. Szczur podchodzi i dostaje nagrodę. W ten sposób bardzo łatwo jest nauczyć szczura imienia. Szczurka należy codziennie brać na ręce i się z nim bawić, ale jedynie wtedy kiedy tego chce !

Mam nadzieję, że pomogłam. W razie problemów piszcie w komentarzach, a postaram się pomóc ;)  


2 komentarze:

  1. Blog bardzo przydatny i ciekawy - co najważniejsze informacje są zupełnie prawdziwe. Nie z palca wyciągnięte. Idzie się dokształcić, ja na przykład nie miałam pojęcia ze odmiany standart i dumbo dzielą się jeszcze na mniejsze odłamy.. ;)
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w prowadzeniu bloga.

    Życzy Anonim z hołotą 4 jajecznych samców. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiesz z pewnością, jest to przydatne ale czy początkowy hodowca dowiedział się jak oswoić zwierzę? Nie za bardzo choć jest o tym wspomniane. Powinnaś na ten temat więcej się rospisać. :)
    Ale ogółem jest dobry bloog

    OdpowiedzUsuń